Sosyal Medya Kullanma Kılavuzu

Dikkat! Değerli okuyucular, Sosyal Medya Uzmanınız konuşuyor. Bu yazı, hayatınızın vitrini olan sosyal medya hesaplarınızı düzenleyebilmeniz, popülere ayak uydurabilmeniz ve flört ihtimallerinizi sanal imajınız nedeniyle kaybetmemeniz için hazırlanmış bir kılavuz niteliğindedir.

Öyle bir devirdeyiz ki, artık her şeyimiz dijital! Hayatımızın büyük bir kısmını dijitalde paylaşıyor, biriyle tanıştığımız ilk an sosyal medya hesaplarını aratıyor, hatta artık yeni birileriyle tanışmak için doğrudan sosyal medyayı kullanıyoruz. Peki hiç düşündünüz mü, artık herkesin mutlaka katılım sağladığı bu platformlarda nasıl gözüküyoruz? Bazılarımızın daha fazla takipçisi varken ve bunlar günden güne artarken, bir kısmımız neden sosyal medyanın etkileşimsiz mezarlığına gömülmek zorunda kalıyor? İşte bu yazı da tüm bunlara yanıt verecek, ve son cümle bittiğinde sosyal medya hesaplarınızı en cool şekline getirmiş olacağız.

En Baştan Başlayalım: Sosyal Medya’nın Dinamikleri

Şimdilerde bağımlılık konusuyla oldukça eleştiri toplasa da, bugün haber takibi yapmak için Twitter’ı, en güzel anlarımızı yayınlamak için Instagram’ı kullanıyorsak, günümüzün büyük bir kısmını bu platformlarda harcıyor ve hayatımızı onlara uyduruyorsak kolay kolay yıkılmaz bir dijital krallığın içindeyiz demektir. Belli ki çok uzun bir süre daha sosyal medya hayatımızın tam merkezinde oturacak, dijital pazarlama dünyaya hükmedecek yeni sektörler yaratacak ve sosyal platformlar etkileşim karşısında kullanıcılarına yeni kapılar açacak. Sirkülasyonu bu kadar yüksek platformların içinde kaybolmak değil, yeniye ayak uydurmak istiyorsanız ilk önceliğiniz dinamikleri anlamak. Bunu bir mağaza örneği ile açıklayalım. Hayatınızı bir mağaza olarak ele alırsak, sosyal medya profilleriniz bu mağazanın vitrinidir. Bu vitrin etkileyici, merak uyandırıcı olmadığı sürece mağazanızda dünyanın en değerli ürünleri olsa bile hiç kimsenin ilgisini çekemezsiniz.

Tüm sosyal medya platformları yan etkenlerin merkezinde bir temel üzerine inşa edilmiştir: Etkileşim!

Takipçi sayınızdan, izlenme durumunuza, mesaj geri dönüşüm oranınızdan, keşfete düşme olasılığınıza, hepsi Etkileşim temeli üzerinde şekillenir. Öyleyse, iyi bir sosyal medya hesabına sahip olmak istiyorsanız ilk adımınız etkileşime açık olmaktır. Peki bunu nasıl yapacağız? Bazı kullanıcılar herkese açık hesap kullanmayı tercih ederken bazıları gizli hesap özelliğini açık tutmayı seçer. Bu tamamen kişisel bir karardır. Ancak etkileşim baz alındığında, sosyal medya platformları ‘herkese açık’ hesapları destekleyen bir algoritma üzerine kurulmuş yapılardır. Temeli etkileşim olan bu platformlar gizli hesapları öne çıkaracak, keşfedilmesini sağlayacak hiçbir çalışma prensibine girmez, çünkü gizli hesap etkileşimleri takipçilerine özel bir dünya yaratır, yani kısıtlı ve sınırlıdır. O nedenle eğer keşfedilmeyi, göz önünde olmayı, dijitalde iz bırakmayı ve insanları etkilemeyi hedefliyorsanız bunu gizli hesaplarınızla yapamazsınız. İşe kilidi kaldırarak başlamalısınız.

Snapchat’ten ilham alınan hikaye (story) özelliği Instagram etkileşimlerinin zirveye tırmanmasını en çok sağlayan güncellemelerden biriydi. Peki neden? Çünkü Instagram bu güncelleme üzerinde imajını zedelemeyen ama hedef kitlesini genişleten farklı bir strateji denedi. Bugün Tinder, Happn gibi tanışma uygulamaları kötü imajları ama bu imaja aldırmayan farklı kullanıcıları ile sosyal platformların görmezden gelinen aplikasyonları arasında yer alıyor. Ancak insanlar yeni insanlarla tanışmayı, sosyalleşmeyi ve mesajlaşmayı seviyor. Eski sistemler bunu sadece takipçileriniz ve takipçilerinizin takipçileri gibi bir zincir üzerinde tutarak etkileşim sağlıyor ve sosyalleşme ağınızı bu zincirin dışına nadiren çıkarıyordu. Şimdi bir düşünün; Tik Tok neden bu kadar popüler oldu? Çünkü yeni medya tarihinde ilk kez bir uygulama algoritmasıyla etkileşim zincirini kırdı, neredeyse tüm kullanıcılarına bir kez dahi olsa keşfete düşme şansı sundu. Bu, insanların sosyalleşme adımına platform tarafından verilmiş en büyük desteklerden biriydi. Eğer Tik Tok uygulamasını detaylı bir biçimde incelerseniz tüm uygulamanın sizi sürekli içeride tutmak, izlemek, heves etmek ve sonunda dayanamayıp çekmek üzerine tasarlanmış olduğunu görürsünüz. Çünkü bu uygulamada keşfedilmeniz çok kolay! Öyle ki Instagram bu etkileşim ağının değerlendiğinin farkına vardı ve Reels yeni bir güncellemeyle karşımıza çıktı. Dönelim en başa, sorumuza. Dijitalin zirvesine giden yolda iyi bir imaj, biraz popülerlik ve cool bir görünüm için sosyal medya hesaplarımızda neleri değiştirmemiz gerekiyor?

Sosyal medyanın zirvesine giden yolda;

 • Her zaman aktif olmasınız. Instagram hikayeyi sıklıkla kullanın. Bunu yaparken de muhakkak konumunuzu bildirin. Çünkü konum bildirimi, sizi o konumda yer alan diğer herkesin önüne çıkaracak, hikaye izlenmeleriniz ve profil ziyaretleriniz hızla artacaktır.
 • Yeni güncellemeleri takip edin. Sosyal Medya platformları, güncellemeleri anlayan ve kullanan kullanıcıları ön plana atmayı sever. Unutmayın ki, Reels güncellemesi ilk geldiği gün Instagram, bu özelliği kullanan kullanıcıları keşfette sıraladı ve onlara bir ayrıcalık sunarak takipçi kazanmalarını sağladı.
 • Kullanmasanız da mutlaka her platformda bir profiliniz olsun. Kullanıcı adının başka biri tarafından alınması ve ileride o platformun değerlenebilme olasılığına karşı önlemlerinizi alın. Tüm sosyal ağlarda varlık göstermeye çalışın.
 • Instagram öne çıkan hikayelerinizde en az 5 başlık olsun. Ve bu hikayelerin kapaklarına belirli bir estetik düzen sağlayacak fotoğraflar koyun. Örneğin manzara, müzik ya da yemek gibi hikayelerinizi bir başlık altında toplayın. Arkadaşlarınızı ve ailenizi de başka bir öne çıkanda. Böylece profilinizde sizi hiç tanımayan bir kullanıcı için düzen yaratır, karşınızdakine sizi takip etmesi için bir sebep sunarsınız.
 • Uzun fotoğraf açıklamalarından ve çok fazla hashtag kullanmaktan kaçının. Çünkü bu ‘Ben popüler olmak istiyorum’ demekten başka bir şey değildir. Cool olduğu varsayılan, fenomen olma yolunda adım adım ilerleyen tüm hesapların ortak özelliği stalk ve eleştiriye çok açık görünmelidir. Olumsuz bile olsa, sosyal medyada eleştiri, etkileşimin temellerinden biridir. Fotoğraflarınız için tek bir hashtag seçin ve estetik görünümü bozacak captionlar yazmaktan çekinin. Yorum yapan takipçilerinize yanıt verin ve onlarla konuşma başlatmaktan çekinmeyin.

 • Gittiğiniz mekanları, yanınızdaki arkadaşlarınızı paylaşımlarınıza etiketleyin. Etiketler bir başka kullanıcının sayfasından profilinize akış sağlamanın en kolay ve en net yoludur. Gerçek sosyal medya kullanıcıları bir profili ziyaret ederken koyulan fotoğraflardan ziyade kişinin etiketlendiği fotoğraflara bakarlar. Çünkü bugün hala çoğu insan etiketlendiği fotoğrafı profilinde gizleyebileceği bir özellik olduğunun farkında bile değil. İyi çıkmadığınız, insanların görmesini istemediğiniz ancak etiketlendiğiniz fotoğrafları ‘Profilimde Gösterme’ seçeneği ile gizleyin. Ama hesabınızda mutlaka etiketlendiğiniz bir kaç fotoğrafınız olsun. Etiketlendiği hiç fotoğraf bulunmayan insanlar, neredeyse fake hesap kategorileriyle bir tutulurlar.
 • Yorum almaya çalışın. Bugün, tüm sosyal platformlarda etkileşimin kaynağı beğeni ya da takipçi değil. Yorumlar. Ne kadar fazla yorum alırsanız o kadar hızlı keşfete düşersiniz. Bugün salak olduğunu düşündüğünüz, kendini ifşa eden, linç yemek için özellikle paylaşım yapan tüm o insanlar bunu sadece etkileşim için yapıyorlar. Çünkü yorum almanın, zirveye giden yolda en önemli şey olduğunun farkındalar.
 • Sadece birilerinin sizi takip etmesini ya da beğenmesini beklemeyin. Sosyal medyanın temeli karşılıklı etkileşimdir. Beğenin, takip edin, yorum yapın ve mesaj atın. Etkileşim belirli ve yeterli bir düzene gelene kadar süreç getirir, yani sabırlı olun. Gizli hesap değil, herkese açık hesap kullanmayı tercih edin. Ziyaret edilmeye ve takibe hazır bir profil imajı elde edin.
 • Sosyal Medya sizin vitrininiz ve ne yansıtmak isterseniz karşıdaki kullanıcı onu görecektir. Bu yüzden bu vitrinde estetik bir düzen yaratmaya çalışın. Kullandığınız filtreleri aynı ayarda tutup, fotoğrafların profil ızgaranızda yan yana geldiklerinde bir uyum yakalamalarını sağlayın.
 • Reels ve IGTV gibi yenilikler popüler ve bir tık daha karmaşık özellikler. Henüz herkes en iyi şekliyle ve tüm özellikleriyle bilinçli bir biçimde kullanmıyorken, siz kullanın. Instagram filtrelerinde sürekli bir güncelleme akışı vardır. Yenilikleri kaçırmayın, kullandığınız filtreleri durmadan güncelleyin. Arkadaşlarınızı etiketleyin, keşfetinize düşen insanları beğenin ve gönderilerin altına yorum bırakmayı ihmal etmeyin.
 • Tweet atın, RT yapın, gündemle alakalı fikirlerinizi anlatın ve alıntılayın. Twitter anlık akışlarda etkileşimi yoğun tutar, attığınız bir tweet iki gün sonra kimsenin umrunda olmaz. Ana sayfa sürekli olarak güncellenir ve yeni olan her zaman bu algoritmada daha değerlidir.
 • Prime Time’ı anlamaya çalışın. Takipçi kitlenizin hangi saatlerde daha aktif olduğunu anlarsanız – ki bu işletme hesapları için istatistikler kısmında gösterilen bir özelliktir- doğru zamanda, doğru paylaşımı yapar ve kendi etkileşim rekorunuzu kırarsınız.
 • Sosyal medya platformları takipçiniz dahi olsa sadece çok az bir yüzdenin önüne paylaştıklarınızı çıkarır. Bu yüzden özellikle paylaşım yaptıktan sonra insanlarla etkileşime geçin. Paylaşımı Instagram hikayenize ekleyin, bir kaç Tweet beğenin ve algoritmanın sizi, yeni güncellemenizi fark etmesini sağlayın.
 • Biyografi düzeni sosyal medya platformlarında oldukça önemlidir. Profilinizi ziyaret eden yeni kullanıcı ilk önce biyografi kısmını görür. Bu kısmı en düzenli ve kendinizi en iyi özetleyecek şekilde düzenleyin. Örneğin üniversitenizi, okuduğunuz bölümü, çalıştığınız şirketi ya da en belirgin özelliklerinizi yazın ve mutlaka bir internet sitesi ekleyin. Bu yalnızca size ait bir web sitesi olmak zorunda değil. Çalıştığınız şirketi ya da size dair bir başka sosyal medya profilini de ekleyebilirsiniz.
 • Facebook Zaman Tüneli güncellemelerine özen gösterin. Çalıştığınız şirketi, taşındığınız yeni şehri, mezun olduğunuz okulu Hakkınızda kısmına ekleyin. Unutmayın ki, bugün her ne kadar sosyal medyanın eskiyen ve artık kullanılmayan yüzü gibi görünse de Instagram ve Whatsapp Facebook’a ait şirketlerdir. Bu yüzden bu platform hayatımızdan asla silinip gitmeyecek ve yeni sosyal medya platformları geldikçe, Facebook şirket olarak satın alma girişimiyle kendini ve alt uygulamalarını yenileyecek.

Bugün bir çok kullanıcı farkında bile değil ama söz konusu sosyal medya olduğunda karşımızda bizi bizden daha iyi tanıyan ve bir sonraki adımımız hakkında tahmin yapan bir yapay zeka var. Ve bu zeka kendi yararına ve kullanıcı konforu bazında belirli kuralları fark eden, uygulayan kişilere ayrıcalık tanıyan bir tutuma sahip. Topluluk Kuralları ve İlkeler yalnızca sizin değil, sosyal medya şirketlerinin de çıkarlarını korumak üzere uygulanmaya başlamıştır. Bu kurallara uyum sağlayıp, bu platformların güncellemelerine saygı duyup, özelliklerini keşfederek kullanmaya başlar ve etkileşim temeline katkı sağlayan kullanıcılar olursanız yükselişiniz kaçınılmaz hızlı olacaktır.

Unutmayın, her sosyal medya platformu kendine ait bir algoritmayla hareket eder. Her biri için belirlenecek strateji başkadır. İşletme ve kurumsal hesaplar için bir Sosyal Medya Uzmanı ile çalışmak, günümüzde bu nedenle bu kadar önemli ve tercih edilen bir hareket haline geldi.
Dijitalde var olmak artık her şeyden daha önemli.
Çünkü gerçek dünya uzun süre önce yerini sanal dünyaya devretti.

orum yapılmış

 1. Dijital dünyanın içine böylesine dalmaya gerek var mıydı, sorusunu hep soruyorum kendime. Hepsini çok aktif kullanmasam da neredeyse bütün sosyal platformlarda hesabım var.
  Yazınız elbette çok kıymetli. Ama bu kadar sosyal olup ne yapacağız? Çekilsek köşemize, kitabımızı okusak, çayımızı yudumlasak… Daha mutlu olurduk sanki. Çünkü dün daha mutluyduk.
  Sosyal medyada sosyal olacağız derken asosyal bireyler olduk hepimiz.
  Bu arada sayfanız ve yazılarınız çok güzel. Başarılar diliyorum.

Yorum Yazın

Navigate
Verified by MonsterInsights