Türkiye’de İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı Verileri | 2020

Herhalde en dijital yılımızı geride bırakıyoruz.. 2020, Covid-19 Pandemisi ile her şeyi dijital üzerinden yürütmek zorunda kaldığımız, zamanımızın büyük çoğunluğunu sosyal ağlarda geçirdiğimiz bir yıl olarak akıllara kazındı. Hal böyle olunca, geçen yıllara oranla internet ve sosyal medya kullanımı istatistikleri de değişti.

We Are Social her yıl sosyal ağ kullanımından mobil ödemelere, e-ticaret pazarından sosyal medya reklam harcamalarına kadar küresel birçok detaylı metrik yayınlıyor. Ben Lisans Tezimi yazarken de birebir We Are Social‘ın verilerini baz almış ve araştırma sorularıma karşılık varsayımlarımı bu veriler doğrultusunda sunmuştum. En dijital yılımız 2020’yi sektörel bazda değerlendirirken de  We Are Social’ın Digital 2020 Raporu‘na göz atmakta fayda var.

We Are Social Digital 2020 Raporuna göre Türkiye’de İnternet Kullanımı Verilerinde Öne Çıkan İstatistikler

We Are Social Digital 2020: İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı İstatistikleri (Türkiye)
We Are Social Digital 2020: İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı İstatistikleri (Türkiye)
 • Türkiye’deki 16-64 yaş arası kullanıcıların mobil internet kullanımı günde 4 saat. Mobil internet kullanımında harcanılan zaman ile Türkiye dünya ortalamasının üstünde.
 • Türkiye’nin bu yıl internet penetrasyonu (İnternet’i kullanan nüfusun genel nüfusa oranı) %74 seviyesinde. Dünya ortalamasının %59 olarak açıklandığı raporda ülkemiz yine üst sıralarda.
 • Türkiye’de 16-64 yaş arası kullanıcılar günde 7 saat 29 dakikasını internette geçiriyor. Kullanıcıların %62’si internetten TV içeriği izliyor ve %63’ü dijital medyada kontrolsüz bir biçimde yayılan yalan haberler konusunda kaygılanıyor.
 • Rapora göre Türkiye, akıllı ev cihazları kullanımında ilk 10 ülke arasında. Türkiye’de 16 – 64 yaş arasında kullanıcıların %14’ü en az 1 adet akıllı cihaz kullanıyor. Sesli komut ve sesli arama özelliği kullanım oranı ise %49. Türkiye bu konuda da ilk 10 ülke arasında yer alıyor.
 • Türkiye’deki kullanıcıların %50’si ise Ad Blocker (Reklam Engelleme) kullanıyor ve %58’i kişisel verilerin kötüye kullanılması konusunda endişeli olduğunu belirtiyor.
We Are Social Digital 2020: Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri
We Are Social Digital 2020: Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri

We Are Social Digital 2020 Raporuna göre Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı Verilerinde Öne Çıkan İstatistikler

We Are Social Digital 2020: Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri (Türkiye)
We Are Social Digital 2020: Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri (Türkiye)
 • Türkiye’de 16-64 yaş arasındaki kullanıcılar günde ortalama 2 saat 55 dakikayı sosyal medya kullanarak geçiriyor. Dünya ortalamasında ise günlük sosyal medya kullanımı ortalama 2 saat 24 dakika. Yani ülkemiz yine ortalamanın üzerinde.
 • Türkiye’de 13 yaşından büyük kullanıcıların nüfusa oranla aktif sosyal medya kullanımı %81 olarak belirtiliyor. Dünya ortalamasında ise bu oran %64.
 • Türkiye’de sosyal medya penetrasyonu (İnternet’i kullanan nüfusun genel nüfusa oranı) %64, Dünya ortalamasında ise %48 olarak belirtiliyor.
 • Türkiye’de iş amacıyla sosyal medya kullanımı oranı %44. Kişi başına düşen sosyal medya hesabı sayısı ise dünyada ortalama 8.6 iken, Türkiye’de 9.1 olarak belirtiliyor.
We Are Social Digital 2020: Türkiye'de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları
We Are Social Digital 2020: Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

2020 Yılında Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı İstatistikleri

 • We Are Social Digital 2020 raporuna göre Türkiye’de sosyal medya kullanıcı sayısı 54 milyona ulaşmış durumda. Yani Türkiye nüfusunun %64’ü sosyal medya kullanmakta. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarında ilk sırada YouTube, ikinci sırada Instagram, üçüncü sırada ise WhatsApp var.
 • Türkiye’de en yüksek sosyal medya kullanım oranı 25-34 yaş arasında. Sosyal medya kullanım alışkanlıklarında ise kullanıcıların %96’sı ayda bir kez sosyal medya platformları üzerinden mesajlaşmakta, %88’i sosyal medya paylaşımları ile etkileşime geçmekte. Ortalama 3 saate yakın sosyal medyada vakit harcanmakta ve ortalama bir kullanıcı başına 9 sosyal medya hesabı bulunmakta.

2020’de Sosyal Medya: Facebook

We Are Social Digital 2020: Türkiye Facebook Kullanıcı İstatistikleri
We Are Social Digital 2020: Türkiye Facebook Kullanıcı İstatistikleri
 • Facebook verilerine baktığımızda toplam kullanıcı sayısı 37 milyon ve bu sayının %64’ü erkek, %36’sı kadın. Türkiye’de %2’lik bir kesim dışında tüm kullanıcılar Facebook’u mobil cihazlar üzerinden kullanıyor.
 • Türkiye Facebook reklamlarında erişim potansiyeli yüksek olan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. %58 erişim oranı ile Türkiye dünya ortalamasının çok üstünde.
 • Türkiye’deki Facebook sayfalarının gönderilerden elde ettiği organik erişim ise  %4.4 seviyesinde. Dünya ortalamasında ise bu metrik yüzde %5.2 olarak belirtiliyor. Facebook sayfalarındaki ortalama etkileşim; Dünyada %34 seviyesinde seyrederken, Türkiye’de %29.

2020’de Sosyal Medya: Instagram

We Are Social Digital 2020: Türkiye Instagram Kullanıcı İstatistikleri
We Are Social Digital 2020: Türkiye Instagram Kullanıcı İstatistikleri
 • Instagram verilerine göre toplam kullanıcı sayısı 38 milyon ve erkek kullanıcı sayısı, kadın kullanıcı sayısından daha fazla. Türkiye, dünya ortalamasının %15 olduğu Instagram reklam erişiminde %57’lik bir oranla ilk sırada.

2020’de Sosyal Medya: Twitter

We Are Social Digital 2020: Türkiye Twitter Kullanıcı İstatistikleri
We Are Social Digital 2020: Türkiye Twitter Kullanıcı İstatistikleri
 • Twitter verilerine baktığımızda toplam kullanıcı sayısı 11,8 milyon ve bu kitlenin büyük bir bölümü erkek kullanıcı. Facebook ve Instagram’a göre en fazla erkek kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu Twitter.

2020’de Sosyal Medya: Youtube

We Are Social Digital 2020: Türkiye Youtube Arama İstatistikleri
We Are Social Digital 2020: Türkiye Youtube Arama İstatistikleri
 • Rapora göre Türkiye’de YouTube üzerinde en çok müzik ve film alanlarında arama yapılmakta.

Türkiye’de 2020 Yılında En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar

We Are Social Digital 2020: Türkiye’de En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar
We Are Social Digital 2020: Türkiye’de En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar
 • İndirme sayılarına göre mobil uygulama sıralamalarında ilk sırada WhatsApp, ikinci sırada Instagram, üçüncü sırada Facebook Messenger ve dördüncü sırada Tiktok yer alıyor. Oyun kategorisinde ise 2020 yılında en çok indirilen uygulama Pubg Mobile.

62 milyon internet, 54 milyon sosyal medya ve 77 milyon mobil kullanıcısı ile en dijital yılımız 2020 geride bu istatistikleri bırakarak bitiyor. Aslında bu veriler üzerine bir Sosyal Medya Uzmanı olarak çok iyi analizler çıkarabilirim.  Ama bunu We Are Social‘ın verileriyle değil de birebir sosyal medya platformlarının yayınladığı raporlara yer vereceğim yeni yazıda yapmaya karar verdim.

Analiz gelene kadar dijitali en iyi anlatan belgesellerden birini, The Social Dilemma’yı izleyebilir hatta bu belgesel üzerine yazdığım inceleme yazısını okuyabilirsiniz.

1 Yorum Var

 1. İnterneti çok kullanıyoruz da gelişemiyoruz. Neden? Çünkü boş kullanıyoruz. Bir makale mi okuyoruz, araştırma mı yapıyoruz, çoğumuz hayır. İnstagramda saatler geçiriyor çoğu insan. Keşke sadece gerektiğinde kullansak. Telefona yapışık yaşamasak.

Yorum Yazın

Navigate
Verified by MonsterInsights