ÖLÜM BESTESİ

Belki farkında bile değiliz, evrenin hakimiyetinde, ömrümüz bir kum saatinden hallice orada bir yerlerde akışında. Geriye kaç kum tanesi kaldı acaba, bilmiyoruz ki başımızdan geçen onca şeyin o saatin akışına, hızına etkisi var mı? Ya da söylendiği gibi o karar zaten bizden bağımsızca çok öncesinden alınmış, yazılmış mıydı? 

Bugün ölsem diye düşünüyor insan zaman zaman. Pişmanlıklarını, keşkelerini, yarım ağız tabulaşan kurallarını ve o son an ne hissedeceğini. Hep duygusal, hep çok uçlarda, fazla abartıyla yaşayan bir insan olunca yolculuğunuzun sonunu öyle ya da böyle düşünüyorsunuz. Mesela kaç yaşına kadar yaşayabileceğinizi, ne sebepten öleceğinizi ya da yaşadığınız hayata öldükten sonra biçeceğiniz değeri. Özellikle blogun onuncu yılında ve sanırım Mustafa şehit olduktan sonra, ardımda kalan insanlara fotoğraflar ve paylaştığımız anılar dışında ruhumdan cümleler ve düşünceler  bırakacağım için burayı daha çok sahiplenmeye başladım. Söz uçar, yazı kalır misali ben öldükten sonra bile ruhumdan bir parça burada yaşayacak, bir nevi burası beni ölümsüz kılacak.

Şimdi öleceğimi bilsem,  acaba hissettiğim şey ne olurdu?

Üzülürdüm elbet, Survivor adasına veda etmek gibi bir şey değil bu sonuçta. Kalanlar için üzülürdüm, herkesin her şeyin yokluğuna alışılıyor sonuçta ama hep bir eksik, hep bir yarım devam ediyorsun hayata. Ben bugün hala, hayal kurarken bir anda, Mustafa‘nın asla dahil olamayacağını hatırlayınca çok üzülüyorum mesela. İstemsizce ağlıyorum, öyle bir şey ki alışkanlık değil tam tabiri sanırım ama bir düzene oturmuş gibi bende artık bu. Geride kalanların gözünde yaş, ruhunda yara olacağım, onları eksik bırakacağım diye üzülürdüm. Sonra bir daha toprağa çıplak ayakla basamayacağım, gökkuşağı görünce heyecanlanamayacağım için üzülürdüm galiba. Ne garip, şimdi değerini bilmediğimiz bir şey ilk üzüleceklerim arasında. Gökyüzüne bakıp derin derin nefes alamayacağım için üzülürdüm, doğduğum gün anlamını yitireceği için belki. Sarılamayacağım için üzülürdüm, sevginin ne demek olduğunu tüm hücrelerimde bir daha hissedemeyeceğim için. En sevdiğim meyvelerin tadını bir daha alamayacağım ya da en güzel kokuları artık duyamayacağım için. Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi yarım kalacak diye üzülürdüm herhalde. Ama ruhum, bedenimi yitirdikten sonra dönüp olan biten her şeyi izleyecekse, bilmiyorum ama bu eğer böyle bir şeyse tüm eksikliklere ve üzüntülere rağmen gülümserdim. Çünkü dolu dolu bir ömür yaşadım.

Kendimi sevdim, hep biraz daha fazlasını istedim, çok içten kahkahalarım da oldu, çok acı veren ağıtlarım da. Ama yaşadım ya, biraz argo olacak ama bokunu çıkarana kadar yaşadım. Ne bileyim, mükemmel bir ömrüm oldu diyemem ama dolu dolu yaşadım. Hiç önüme sunulanı öylece kabul etmedim, sesim hep çıktı. Bazen fazlasıyla isyan barındırsa bile söke söke aldım dilediğimi. Sen busun işte, bu kadarsın demedim mesela hiç. Yapamam dediklerim için bile kendimle kavga ettim. Sınırlarımı aşmak için çaba sarf ettim, kısıtlamaları elimin tersiyle ittim. Canım ne giymek istiyorsa onu giydim, kimsenin bakışı, ayıplayışı umrumda olmadı. O an yapmak istediğim ne ise, ona koştum. Bir sürü hata yaptım, öyle çok utandığım şey oldu ki bir daha yapmayayım diye bir kenara yazdım. Hedef koydum, elde edene kadar canım çıktı ama sonunda hep gurur duydum. Çok güzel yenilgilerim oldu, sürüne sürüne bir hal oldum. Ama işte, ben bu hayatta bir şeyler olmayı başardım. O yüzden söyleyebilirdim galiba, dolu dolu yaşadım. Pişmanlıklar, üzüntüler, hatalar ve yanlışlar hepsi hayatımı dolduran her şey, ömrümün bir parçası. Bir şarkıyı hissetmek, insanı insan yapan vicdanla yüzleşmek, baştan ayağa acıyla yüzleşmek ve huzuru aradığın bir labirentte çıkmazlarla debelenmek. Hepsi şu kadarlık ömrüme sığdı. Kim bilir daha neler sığdıracağım.

O yüzden bugün ölsem, kimse ardımdan üzülsün istemem.

Tabi biraz üzülün o kadar da değil ama çok üzülmeyin yani. Bu yolculuğun sonu, bir yerde devam edecek bir hikayeye bağlanıyor sonuçta. Daha her şey bitecek, hesaplaşma vakti gelecek. İnşallah birileri blogun yıllık masraflarını ödemeye devam eder. Vasiyetime yazayım bari bunu, en çok bu koyar herhalde. Ölüyorum ve blog kimse ödemediği için kapanıyor. Yemin ediyorum yukarıda bir şekilde işlemleri halleder, rüyalarınıza girer, başınıza bela olurum. O yüzden biri ödesin, dönüşümlü kendi aranızda halledin. Herhalde ben üzülmezdim ama sinirlenirdim ya. Beni nasıl hatırlayacağınızı merak ederdim, insanların hayatına ne kadar dokundum, onlar için ne anlam ifade ettim, bilmek isterdim. Kimin için pişmanlık, kimin boğazına düğüm oldum görmek isterdim. Şimdi bir anlamı yok bu yazının, ben öldüğümde değer kazanacak. Belki yüz yaşına kadar yaşayacağım ve buraları böyle yaşlı kadın yazıları ile dolduracağım. Çocuklarım hatta torunlarım olacak. Ya da orta yaşlarımda, hiç beklenmeyen bir an da son kez nefes alıp vereceğim, sonu o zaman hissedeceğim. Bilemeyiz, o kum saati şimdi akmakta. Ne kadar kaldığını bilmemek zaten hayatı güzel kılan. Bütün heyecanı burada. Bu hayat bana hiçbir şeyi yaşamak kadar sevmemeyi kafama vura vura öğretti.. Ve be onun getireceği her sona saygı duyuyorum. O yüzden siz de bir gün öldüğümde bunu böyle hatırlayın. Ben buraya, yazdığım her satıra bir ömür sığdırdım. Ve asla bu gökyüzünün kara bulutlarla kaplanmasını istemiyorum.

Bu da benim senelerce burada kalacak -herhalde senelerce yaşarım diye düşünüyorum- , hep hatırlanacak ama ancak ben öldükten sonra anlam kazanacak ölüm bestem olsun.

Bir gün, bir yerde, bir şarkının melodisinde ya da bir kitabın altını çizdiğin cümlesinde beni hatırlayacak ve bu hayatta seninle paylaştığımız bir anıyı yad edeceksin. Kötü ya da iyi inan hiç fark etmeyecek. Hissettiğin her şey benimle bütünleşecek ve ikimizin ruhu ölümümden sonra bile küçücük bir anıda kesişecek. Bir isteğim var senden. Ben, siyah gülleri hep çok sevdim ama hayatım boyunca ölümü anlattığından sahip olmak istemedim, hep uzaktan izledim. Bu yüzden, mezarımda çok güzel siyah güller olsun istiyorum. Her yer çok güzel koksun, hiç tanımayan biri bile orada yatan kadına güzel hislerle baksın. Kimse ağlamasın arkamdan, hatta benim gibi bir insanı tanıyabildiğiniz için sevinin bence. Gülümseyin, kahkaha atın, en güzel anılarda beni hatırlayın. Ben, gülümsüyor olacağım çünkü bu hayatın her zerresini dolu dolu yaşadım. Kimsenin içinde ukte olmak istemiyorum, istediğim, adımı duyunca istemsizce gelen bir gülümse.

Hadi buraya da bir hoşçakal bırakayım, ölünce falan bir anlamı olsun bu yazının.
Bu gökyüzünün altında yazmak ve yaşamak çok güzeldi.
Burası her zaman benim en büyük servetimdi.
Ruhumu yansıttığım her cümlem, öldükten sonra size emanet.
Küçük bir kadın bu bloga çok büyük şeyler yazdı, unutmayın.
Onlara çok iyi bakın ve tabi ki hoşçakalın.

orum yapılmış

 1. Best outdoor sofa – furniturestorelosangeles
  Our online store international company provides discount, write in an online chat.At the present time you are in best Our оnline store specialized firms in Bel air products for garden and home use and office modern lighting stores los angeles. Firm sells over 5000 products for a country house and houses or cafe-bar and piece of furniture.Natural tree, the that are used for the purpose products, has at its disposal reliability and wear resistance, delightful external data. All pieces of furniture processed particular compounds, because of which their surface does not absorb water, resistant to extremes temperature and influence of the sun. Wicker furniture excellent retains its functions even in cafe in open spaces. We catalog for you offered photographs furniture for dining room, hall, bedroom, children’s room, as well as intended for storage of things – cabinets, chests of drawers and many others. We are waiting client visit our large online store, company in Miracle milethat appreciates all of its shopper. On portal our store you waiting colossal choice at cost. Our catalog contains price lists, Label data about types details potential kinds complete modules.Each item furniture produced directly from factory manufacturer. Decrease prices on Label achieved based on the absence of trade floor space, for rent which necessary pay and smallest staff workers. Minimum costs enable to establish affordable prices for every buyer for all groups goods. Want update your interior? Read carefully the news products home from modern collection, in her represented as products with colorful floral patterns and colors and products with chic texture finish metallic. Furniture Items for the garden is rightfully considered necessary attribute each modern housing. In the presented store online you can buy reliable furniture for garden and home in SANTA MONICAto you all furniture at desired time day.Prices, that provides online shop furniture items BEL AIR AND HOLMBY HILLS very visitor.As a rule small fee may cause certain questions regarding good quality products affordable modern contemporary furniture. The catalog which filled diverse items furniture composes only first-class factory products.

 2. Установка фундамента цена

  Создание дома вашей мечты – это оригинальная возможность, спланировать и претворить в жизнь нечто воистину уникальное во всех отношениях. Возведение фундамента – это в целом первоначальная модель ремонта, в процессе которой домик строится. При расчете замена фундамента под старым деревянным домом цена предусматривается весьма много факторов. Средняясумма возведения домов фундамента составляет приблизительно от 10$ за кв.метр . Погреб сможет умножить итоговую стоимость каждого объекта недвижимости, предоставляя необходимое помещение ради организации хранения и порой рабочее пространство. Наша профессиональная команда по конструированию и возведенью фундамент под памятник на кладбище цена может помочь выстроить жилище, о котором вы всегда мечтали. От начала до конца наша специализированная компания в Череповец позаботимся о всех без исключения процессах, чтобы заказчику не довелось тревожиться о деталях. Специализированная международная компания в Киселевск несет юридическую ответственность за проект, а не вы, именно поэтому организация в Борисоглебск имеют интерес в том, затем чтобы довести до конца строительство коттеджа быстрее и эффективнее. Узнайте о сваи винтовые для фундамента цены в вытегре у спспециалистовециалистов корпорации.

 3. Bedroom losangeles
  Come in outstanding store in Jefferson Park production for office and home use and cafe! presents over 12000 appointment furniture and goods for a country house and apartments or restaurant. Natural rattan , are used for the purposes of production our branded products , possesses strength and wear resistance, wonderful external data. All furniture processed special compounds, due to which their surface does not absorb water, stable to extremes ambient temperature air and exposure of the sun. Vya our furniture excellent retains its functions even in restaurant in open spaces . In the presented online catalog you offered photos furniture for dining room, hall, bedroom, children’s room , as well as intended for organization of storage area – dressers and cabinets, cabinets and others . In our store in Fairfax you can buy everything for any your home not expensive . We invite client come to store , holding in Westwood what cares about its shopper.

 4. Cleansing cottages or homes is a preferred solution amongst owners of lodge. Maintaining their tidiness is commonly fairly troublesome and difficult, since it is a big location of the facilities and the surrounding area, there are numerous bathrooms as well as areas for various purposes. Self-care for a country house can be rather tough, given that the procedure needs the schedule of very various home chemicals, equipment as well as takes a great deal of time.

  PROMPTLY AND ALSO EFFICIENTLY
  We aim not to waste time, however at the same time do not rush to the detriment of the outcome. Our group includes professionals of the highest degree in all areas.

  STRAIGHTFORWARD COSTS WITHOUT HIDDEN SUPPLEMENTS

  Our rates are fixed and depend just on the area. We guarantee the safety of the cost as much as a dime.

  TIME PLAYS ROLE

  We appreciate the time and recognize a great deal regarding the benefits. We settle on the phone and also come instantly to clean.

  Firms currently have all the needed cleansing equipment, cleansing items of European high quality and also knowledgeable personnel that can easily deal with also the most challenging discolorations. Before participating in a agreement, the supervisor as well as the client figure out the entire bundle of services, whether it is simply general or detailed cleansing, whether additional window cleansing or upholstered furniture is needed. Leave a request, as well as our manager will answer concerns, motivate you on a set of services and also determine the expense of cleansing totally free. We invite you to work together.

  In residence cleaning services – excellent
  Maid service company New york
  – it is actually simple, beneficial and inexpensive along with our firm.
  Count on the cleanliness forerunners to home cleaning Brooklyn! We make use of expert laundry detergents and also technical devices of international makers in our job and also perform a superb project along with cleaning of any kind of complication.

  8]And t cleaning services nyc

  Teamwork along with the company is the guarantor of an exquisite, rewarding as well as efficient cleaning of qualified home cleansing as well as neighboring regions. Presently, home cleaning services from our business are used in New Jacket. Cherish and you the genuine advantages as well as practical benefits of our service proposition.

  Through authorizing a long-lasting company arrangement along with our company, you will certainly have the ability to desert the necessity to preserve a sizable personnel of specialized staff, which, in turn, will enhance prices. The expense of the complex, daily, basic home cleansing of Staten Isle, performed through our employees, will certainly always be actually lower than the expense of incomes for cleaners, the acquisition of cleansing items and also devices.

  6]The maids house cleaning manhattan

  Leave behind a demand on the website, indicate your name or firm label, get in touch with phone number and also time of desired cleaning, leave your desires and demands in a message to the manager if required, at that point our expert will contact you in the least opportunity and define the time, opportunity as well as place of work!

 5. Green cleaning
  Service Cleaning Staten Island was created in 2012 with a clear task: to perform a highly professional cleaning services in friendly manner that is not only which not just delights and satisfies all ours client! With deep cleaning, our employees cleansing elements refrigerator in the house . Competent employees “Cleaning Service” always ready decide varied problem, associated with guidance order. You always can call in “Cleaning Service” – our employees to the conscience cope with the work of any volume. Our Created Cleaning the holding located give you any help and solve this a problem! Our firm we carry out cleaning services(MAIDS DOWNTOWN) exclusively by means of eco-means, they absolutely safe and not even litter environment atmosphere. This the specialized company Williamsburg presents large set service on cleaning, you left only to choose the right, appropriate to you type of cleaning, and contact to our company for professional help. In our the company hourly work employee. This a highly large cleaning , that will leave your family hearth spotless . Regardless on , moving you or not Clean Master can be there to help to bring your personal old or new house exemplary appearance.We have involved only qualified masters, having the required practical experience. CLEANING MASTER Bococa apply excellent, not harmful detergents and scouring materials, reliable, professional and high quality equipment.Our organization provides services for cleaning – professional (industrial) cleaning. Cleaning famous company Clinton Hill- carries out production activity on cleaning.

 6. Cleansing homes or cottages is a popular service among owners of lodge. Keeping their sanitation is commonly quite troublesome as well as tough, given that it is a huge area of the properties and also the bordering area, there are lots of shower rooms and also spaces for different purposes. Self-care for a country house can be quite difficult, given that the procedure needs the schedule of extremely different family chemicals, devices and also takes a lot of time.

  SWIFTLY As Well As EFFICIENTLY
  We aim not to lose time, however at the same time do not rush to the hinderance of the result. Our group includes experts of the highest degree in all locations.

  STRAIGHTFORWARD COSTS WITHOUT COVERT SUPPLEMENTS

  Our prices are fixed as well as depend only on the area. We ensure the security of the rate as much as a cent.

  TIME PLAYS ROLE

  We appreciate the moment and understand a great deal about the benefits. We settle on the phone and also come instantly to clean.

  Companies already have all the needed cleaning devices, cleansing products of European quality as well as knowledgeable staff that can easily deal with also one of the most challenging discolorations. Prior to participating in a contract, the supervisor and also the client identify the entire package of services, whether it is simply general or detailed cleaning, whether added window cleaning or upholstered furnishings is called for. Leave a request, as well as our manager will certainly answer questions, trigger you on a set of services as well as compute the price of cleansing free of cost. We invite you to comply.

  In home cleaning company – best
  maids cleaning
  – it’s very easy, convenient as well as budget-friendly with our provider.
  Trust fund the hygiene leaders to property cleansing Brooklyn! Our experts utilize qualified cleaning agents and technological equipment of global suppliers in our job as well as perform an excellent work along with cleansing of any complication.

  8]Move in house cleaning services ny

  Participation with the firm is the backer of an impressive, successful and reliable cleaning of specialist residence cleaning and encompassing locations. Presently, residence cleaning company from our firm are utilized in New Jacket. Enjoy and also you the true perks and useful benefits of our business proposition.

  By authorizing a permanent service agreement along with our company, you are going to have the capacity to desert the demand to maintain a sizable personnel of technological personnel, which, in turn, will certainly improve prices. The cost of the complicated, daily, basic residence cleaning of Staten Isle, performed by our employees, will certainly regularly be actually lower than the cost of wages for cleaning services, the acquisition of cleaning products as well as equipment.

  6]Move in house cleaning services manhattan

  Leave behind a request on the web site, specify your title or even firm name, connect with phone number and date of planned cleansing, leave your dreams and requirements in a notification to the supervisor if important, then our specialist will call you in the fastest time and specify the date, time and also place of work!

 7. The cleansing business accomplishes cleansing of spaces of various sizes as well as arrangements.

  We supply professional house maid agency for exclusive clients. Using European devices and certified tools, we accomplish optimal outcomes and also give cleansing in a short time.

  The company’s experts give cleansing with the aid of modern-day technologies, have special tools, as well as additionally have actually accredited detergents in their arsenal. Along with the above advantages, red wines offer: beneficial prices; cleaning in a short time; premium quality outcomes; more than 100 positive evaluations. Cleansing offices will assist keep your office in order for the most effective job. Any kind of business is extremely essential ambience in the group. Cleaning up services that can be ordered inexpensively currently can aid to arrange it and give a comfortable room for labor.

  If necessary, we leave cleansing the cooking area 2-3 hours after positioning the order. You get cleansing immediately.

  We provide price cuts for those that use the solution for the first time, in addition to positive regards to collaboration for normal customers.

  We supply top quality cleansing for large business as well as small firms of different instructions, with a discount of up to 25%.

  Our friendly group supplies you to obtain acquainted with desirable regards to teamwork for corporate customers. We responsibly approach our activities, clean using specialist cleaning items and also customized equipment. Our staff members are trained, have clinical publications as well as recognize with the subtleties of getting rid of complex and also hard-to-remove dirt from surface areas.

Yorum Yazın

Navigate
%d blogcu bunu beğendi: