İstanbul’da Üniversiteli Olmak

Lisansımın bitmesine çok az kalmışken 1 Konu 4 İçerik kategorisinde hazır Üniversite konusunu işliyorken üniversiteyi İstanbul’da okumanın avantajları ve dezavantajlarını anlatan bir yazı yazmak istedim. Üniversite sınavının ardından tercihlerinizde ilk sıraları bu şehire ayırmak gibi bir hedefiniz varsa İstanbul’u birde yaşayandan dinlemenizde fayda var. Hadi başlayalım!

Ben Lisans eğitimim için İstanbul’u gerçekten çok istemiştim. Üç senedir burada yaşıyorum ve bu süre zarfında avantajları ve dezevantajlarının bir çoğu ile yüzleştiğimi söyleyebilirim. İstanbul büyük ve gerçekten pahalı bir şehir. Zaman zaman nasıl oluyor da aynı topraklar üzerinde bu kadar gözle görülebilir bir para farkı olabiliyor anlamıyorum ama İstanbul üniversite okumak istiyorsanız yüksek miktarlarda paraları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Burada bir üniversite kazandığınızı düşünün, ilk önceliğiniz bu şehirde yaşayabilmek için bir yurt veya ev bulmak olacaktır. Ben kayıt sürecimin ardından ilk önceliğimi yurtları gezmeye vermiştim. Bu süreçte vereceğiniz karar gerçekten büyük bir önem taşıyor çünkü tüm üniversite hayatınıza etki edebilecek bir kararla karşı karşıya kalıyorsunuz. Gezdiğim yurtların koşulları ve o koşullara rağmen fiyatlarını göz önünde bulundurduğumda ben tercihimi ev tutmaktan yana kullandım. Çünkü yurtta en az 4 kişilik odaya vereceğim parayla evde kendime ait bir odaya sahip olabileceğim aşikardı. Oda paylaşmak ve tanımadığım bir kaç kişiyle aynı odada kalma konusunda çok istekli olmadığım için yurt fikrinden vazgeçtim. Ancak ister yurt ister ev tercihinde bulunun, hangi kararı verirseniz verin harcayacağınız para miktarı oldukça fazla. Elbette bir ev geçindirmek faturalar, kira,aidat, mutfak masrafı vs. tüm bunlarla karşı karşıya kalmak daha büyük bir sorumluluk almak olarak tanımlansa da kendinize ait bir yaşam kurmanın tadı çok başka.

Büyükşehirde yaşamak zordur. Ulaşım, trafik, insan kalabalığı.. Her gün boğuşmak zorunda kalacağınız bir çok problemle yüzleşmek zorunda kalıyorsunuz. İlk yıl en zor geçen, adaptasyon konusunda gelgitler barındıran ve aileden uzak kalmanın en çok zorladığı dönem. Daha önce ailenizden hiç ayrılmamışsanız bir anda tanımadığınız, bilmediğiniz bir şehirde sıfırdan başlamak sudan çıkmış balık gibi hissetmenize sebep oluyor. Ancak İstanbul’un özellikle üniversite göçü anlamında oldukça yoğun tercih edilen bir şehir olduğu düşünülürse bu durumda olan ve adaptasyon sürecini yaşayan bir tek siz olmadığınız için kuracağınız arkadaşlıklarla bu süreci daha kolay atlatmanız mümkün. 

Bir üniversite öğrencisi olarak İstanbul’da bulunmanın en güzel yanı ise iş imkanının fazla olması. Üniversiteye başladığınız andan itibaren, bir iş için yeterli araştırmayı yaparsanız, elinizdeki CV ile okuduğunuz bölümün uygulamasını yapmak ve para kazanmaya başlamak için oldukça fırsatınız olduğunu göreceksiniz. Büyük ya da küçük tüm işletmeler üniversite öğrencilerinin yenilikçi fikirlerinden ve dinamik yapılarından faydalanmak için kadrolarında açık kontenjan bırakıyorlar. Bu da sizin iş hayatına daha hızlı atılmanızı ve çevre yapmanızı kolaylaştırarak her şeyden önce özgüveninizi arttırıyor. Elbette ki İstanbul’un birde sosyallik açısından avantajları var. Bu büyük şehrin içerisinde, gezebileceğiniz, eğlenebileceğiniz, keşfedebileceğiniz oldukça farklı mekanlar ve lokasyonlar var. Bu da üniversite okurken arta kalan vakitlerinizi bir çok aktivite ile doldurarak döneminizin tadını çıkarmanızı sağlıyor.

Her şehir, her üniversite avantajlar ve dezavantajlarla dolu. Bu noktada üniversite seçiminizi yaparken düşünmeniz gereken şey, dezavantajların üstesinden gelip gelemeyeceğiniz. Daha az para harcayarak başka bir şehirde de okuyabilirsiniz. Yada tüm olumsuz yanlarına rağmen tercihinizi İstanbul’dan yana kullanarak, kendi ayaklarınız üzerinde durmanın verdiği hazzı tadabilirsiniz. Bu şehirin tüm heybetinin arkasında hayatını devam ettirmeye çalışan bir çok insan var, bunu her köşe başında görmeniz mümkün. Ve bu hayat mücadelesinin içerisinde bir fark yaratmak ve hem hayat adına bir çok şey deneyimlemek hemde gerçek hayatla daha erken yüzleşmek için İstanbul iyi bir sınav. Önünüze çıkan tüm engelleri bir şekilde aşmayı, hep daha iyisi için ileriye bakmayı size öğretiyor. Bu da tüm hayatınız boyunca sorunları daha güçlü karşılamanıza yardımcı oluyor.

Umarım seçimleriniz ne olursa olsun size mutluluk getirir.
Nerede, hangi şehirde olursanız olun hep daha iyisi için ileriye doğru koşun.
Çünkü bu kadar üniversite mezununun arasında daha net farkedilmek istiyorsanız kendinize kattığınız her bilgi ve tecrübeyle daha çok parlayacaksınız!

Yorum Yazın

Navigate
Verified by MonsterInsights