2017’ye veda, 2018’e merhaba!

Gelenektir. İlham Perisinin Kanatlarından beri her sene yeni yıldan beklentilerimi isteklerimi sıralar, ne yaşadıysam, neyi hayatımdan çıkarmak için uğraştıysam yazar, veda ettiğim seneyi yine kelimelerle arkamda bırakırım. Bu sene yazacak o kadar çok şey var ki aslında, yeni yıldan istediklerim saymakla biter mi bilmiyorum ama eski yılda nelere veda ettiğim konusunda şüphesiz, bir liste çıkarabiliyorum.

2017, benim için dolu dolu geçti. Bana artık büyüdüğümü her anında hissettirdi. Hayatımla ilgili önemli kararlar almam gerekti, insanları daha çok tanımam, hissettiklerimi daha çok tanımlamam ve kendimle yüzleşip artık tamamen oturmaya başlayan düzenimi yönlendirmem için çok fazla imkan sundu hayat bana. Bir kere en büyük hayalimi gerçekleştirdim, kendime ait bir platform kurdum, daha fazlası için kendimi ifade etme fırsatı buldum. İkinci üniversiteyi kazandım, alanımda uzmanlaşmak için bir çok deneyim yarattım, yaşadım. Belki de fazla sorumluluk aldım, her anı dolu dolu yaşadığımı hissedemeyecek kadar yoğun bir tempoda koştum. Yıprandığım, düştüğüm çok fazla an var bu senenin içerisinde. Ağlarken nefesimin kesildiği çok fazla zaman anımsıyorum. Bir engeli aşarken, geldiğini bile göremediğim başka bir engele takıldığım, ‘artık yeter’ dediğim zamanlarda kendime çok kızıp, yeniden ayağa kalkmak için çabalamak zorunda kaldığım bir çok hatıra sayabilirim galiba. Koskoca bir yıl, derin izler bırakması normal ya, o an içindeyken göremeyeceğin kadar yorgun hissedebiliyorsun bazen. En ufak şeylerden, en durgun hallerden geriye sadece kendi ruhuna verdiğin zararlar kalıyor işte. Çok gencim daha yakınmak için. Ama hayat gerçekten ne sayılara ne de yaşlara bakmayacak kadar büyük bir karmaşa. O kadar hızlı akıp gidiyor ki insanın elinden durup düşünüyorsun ‘Ben bu sene kayda değer ne yaptım kendime?’ diye. 16 yaşımda yeni yıldan beklentilerimi yazdığım kağıdı yakıp, küllerini İzmir’de denize döktüğümü anımsıyorum. O kadar naif, o kadar basit istekler ki şimdi, gözümde o zamanlar ulaşılmaz gördüğüm ne kadar şey varsa, elimde var olduğunu göremeyecek kadar büyük problemler var kapımda. Siz kendinize bu soruyu sorduğunuzda ne cevaplar veriyorsunuz bilmiyorum ama ben bu yıl bu küçük kadınla gurur duyuyorum. İnsanın bunu kendine söylemesi ne kadar doğru bilmiyorum. Ama ihtiyacımız oluyor bazen, kendi kendimizle yüzleşip sağ çıkmamız gerekiyor tüm o düşüncelerin içinden. Ben yüzleşiyorum, bir çok hata yaptım 2017 ‘de. Belki bir çoğu kendime. Yoruldum, bıktım, düştüm, savruldum, kızdım, sevindim, inandım, yanıldım ama bir şekilde yaşadım işte. O yüzden gurur duyuyorum. Pes etmediğim için. Hep daha iyisine diktim gözümü, belki bunu yaparken zaman zaman elimde olanı kaybettim, yara aldığım onca zamanda çok acı çektim. Ama oldu işte, istiyorum dediğim ne varsa öyle yada böyle, eksik yada fazla bugün elimde.

Yeni yılda değişen bir şey yok aslında, değişen sadece rakamlar. Biz yine aynı sabaha, aynı sorunlara, aynı insanlara uyanıyoruz. Ama umut var işte, yeni başlangıçlar için bir fırsat var. ‘Bu yıl ben kendime bunu yapmayacağım’ diyebilmek için, geride bırakmak istediklerimizle vedalaşmak, hayatımıza katmak istediklerimizi selamlamak için bir şans var. Kullanın bunu. Ben, yeni yıla pişmanlıklarımı, üzüntülerimi, hatalarımı taşımayacağım. Zaten büyük ihtimalle 2018’de yeni hatalara, yeni pişmanlıklara sahip olacağım. Bir öncekileri geride bırakmazsam, yenileri de eklenince bütün hepsinin içerisinden sağ çıkamam. Sizde bırakın, kaybettiğiniz zaferleri, ‘keşke’ dediğiniz hataları, sizi gözyaşları içinde bırakan bütün insanları 2017’ye hapsedin. Bırakın onlar geçmişinizde çürüsünler, sizinle birlikte sırtınızda bir yük olarak hayatınız boyunca adımlarınıza eşlik etmesinler. Sıfırlayın tüm olumsuzlukları. Yeniden saymaya şansınız olsun. Yeniden pişman olacağız, yeniden hata yapacağız çünkü insanız. Çok ağlayacağız belki yine, kayıplarımız olacak, darbeler alacağız, düşeceğiz, kalkacağız. Zaten biz yine yorulacağız çünkü bir rakam değişti diye hayat olduğu yerde beklemeyecek bizi. Yetişmemiz lazım bir şekilde. Yüzleşin kendinizle, ‘ben bu yıl kendimle gurur duyuyorum’ diyin. Bırakın geride kalsın her şey. Değişsin, yenilensin. Yaşadıklarımızın her biri tecrübe, dersimizi aldıktan sonra ömür boyu sırtımızda yük olarak kalmak zorunda değil o hatalar. Geçip gitsinler hayatınızdan. Sizi kıran, inciten, hırpalayan insanlar geçmişte kalsın. Ancak bu şekilde yaşayabiliriz çünkü. Yeniden başlamak için fırsatlar yaratmazsak kendimize, gözyaşlarımız akarken ömrümüzden çok şey götürür, farkına varamayız. Yeniliklere açmazsak ruhumuzu, eskilerin arasında tozlanırız, engel olamayız. Sor kendine şimdi ‘2017’ye neleri hapsedeceksin? 2018’den neler isteyeceksin?’ 

Belki yeni yıl, yeni mucizelerle geliyordur. Belki bu sene daha huzurlu anılarla, daha mutlu anlara koşup gülümseyeceğiz, bilemeyiz. Belki hayatının aşkı 2018’de seni bekliyordur, hep istediğin o arabayı almak için bir şans geliyordur ya da bir bebek olağanüstü bir mucizeyle karnında beliriyordur. Bilemezsin, ama isteyebilirsin. Ben medyum ya da falcı değilim size yeni yılda neler yaşayacağınızı söyleyemem. Ama 21 yıllık hayatımda bir şeyi çok net gördüm. Eğer gerçekten uğraşırsan Allah öyle ya da böyle sana bir kapı aralıyor. Geç ya da erken ama görüyor. Elini açıp dilediğin şeyler olmuyor belki, hayallerini süsleyen şeyler dualarında yanıt bulmuyor. Ama belki hiç düşlemediğin şeyleri sunuyor sana. Yeter ki kalbini kirletmeden, yürekten iste. Bir şekilde hayat sana yaptığı kötülükler kadar iyilikler de veriyor. Sen bir şekilde yaşa, çabalayarak, çalışarak, milyarlarca insanın içinde ufacık hayatınla bir yerlerde seni buluyor mucizeler. Sen farkına varmıyorsun belki ama, küçük dilekler sen hakettiğin sürece nefes aldığın her saniyede gizleniyor. 

Dilerim 2018 herkese gönlünden geçen tüm mucizeleri hiç beklemediği anlarda sunar. Daha yaşanılabilir bir ülkede, yeni güne uyanmak için sebepler doğar. Bu yıl, umarım bizimle birlikte yeni başlangıçlarımıza, kendi yolculuklarımıza adımlar atar. Geride bıraktığımız her şey, sadece bir tecrübe, sen kendinle yüzleş, gerisi zaten 2018’de, her ay, her hafta, her gün, her saat, her dakika, her saniye yaşayacağın her anın içinde, seni bekliyor olacak. Yeter ki sen o adımı at, duaların bu yıl bir yerde senin gelmeni bekliyor.

Hoşgeldin 2018, kaderimde ne var bilmiyorum ama söz veriyorum, ben bu sene, senin her anını daha güçlü karşılayacağım.

Yorum Yazın

Navigate
Verified by MonsterInsights