Perestiş | Bir Anne Hikayesi

Geçen gün bir mesaj geldi annemden. ‘Bir yazı yazsana şöyle iç ısıtan, güzelliklerden, umuttan bahseden. Mutlu olalım’ yazmış. Anne sözü dinlenir malum, söz konusu onun dilediği bir şey ise yapmamak olmaz. Onun isteği üzerine yani bu iç ısıtan, güzelliklerden, umuttan bahseden yazı.

Biz üç kız kardeş daima kontrollü bir düzen içinde büyüdük. Evde toz alırken bile bir biblonun yeri asla değişmez, servis tabaklarının rafı günlük kullanılanlar ile karışmazdı. Odaların kapıları sürekli silinir, toz kalan bir yer olduğu zaman annem yarım yamalak iş yaptığımızı söyler, tekrar sildirirdi. Yemek asla ayırt edilmez, pişen her şey muhakkak yenir, o sofraya aç olmasak bile oturtulurduk, akşam yemeği rutinimiz hiç değişmezdi. Babam işten dönüp zili çaldığında, hepimiz karşılamak için kapıya dizilirdik, annem böyle öğretmişti. Buse, en küçüğümüz olduğundan her gün hiç bıkmadan kapının arkasına gizlenir, babam da yalandan onu sorup, saklandığını bilerek eğlenirdi. Söz konusu misafirse beş dakika önce kavga ediyor olsak bile, geride bırakır, hiç belli etmezdik. ‘Aile içinde olan aile içinde kalır, evimizin içindeki her şey sadece ailemizi ilgilendirir’ derdi annem. Babama teşekkür etmeyi öğretirdi, bizi bir yere götürdüğü zaman, bize bir şey aldığı zaman sırayla ‘Teşekkür ederiz babacım’ derdik. Gittiğimiz bir yerde yanlış bir şey yaptığımız zaman gözlerini büyütürdü, konuşmasa da biz anlardık. Belli ki yanlış bir şey yapmıştık, toparlanırdık. Yaz tatillerinde ödev saati koyardı, televizyon mutlaka kapanır, ders çalışılırdı. Ardından annem de dahil herkes eline kitap alır okumaya başlardı. Kuran kursundan zıplayarak dönerdim eve, hatim etmeme ne kadar kaldı beraber hesaplardık. Erkek arkadaşlarımızı anlatırdık, hiç çekinmeden. Çünkü annem, o bildiği sürece hiç sorun yapmazdı. Zamanında yaşayamadığı her şeyi biz yaşayalım diye, onun söylediklerini dinlediğimiz sürece gezmemiz, sevmemiz hiç problem olmazdı. Sekizinci sınıfta gideceğim bir randevuya benimle birlikte heyecanla hazırlanmıştı. Arkadaşlarla sinema ama duygusal bağ kurduğum bir insanda dahil olunca işin içine, sarı tokalarımı eteğimin rengine uydurmuştu, hala unutamıyorum.

Bu, körü körüne yanlış ya da yasak dediğini hatırlamıyorum hiç. Sebeplerini anlatırdı. Neden yanlış, neden yapmamalıyız, yaparsak ne ile karşılaşırız. Aklımıza yatmasını, kendi doğrumuzu bulmamızı sağlardı. Hata yapınca, kırılır, küserdi. Biz gerçekten hata olduğunu anlayana kadar sonuçlarıyla bizi yüzleştirirdi. Söz konusu babam olduğunda saygı hep öncelikliydi. En sevdiğim şey tanışmalarını dinlemekti. Aşık oldukları zamanları, babamın annemi ikna etme çabasını.. Hatta gizli gizli annemin sakladığı, babamın ona yazdığı mektupları okur, şaşırır kalırdım. Yaşadıkları gerçekten aşktı. Özel günler asla geçiştirilmez mutlaka kutlanırdı. Değer vermek, değer bilmek önemli, hiç unutulmazdı. Her perşembe balık günü, pazar Torbalı’da perşembe günü kuruluyor diye, bilirdik ki o gün balık yenilecek. Ben hiç sevmezdim, bugün bile çok nadir ister canım. Ama ‘Ben yemek istemiyorum’ demek ne mümkün, ‘Bunu bulamayanlar var, büyümeniz için lazım’ diye babamla el birliğiyle konuşmaya başladıklarında o nutukları dinlemek yemekten daha zor gelirdi, ağzımı hiç açamazdım. Söz konusu kompozisyon ödevleriyse önümüzde ansiklopedilerle geceye kadar araştırma yapardık birlikte. A4 kağıdında satırları yamuk yazardım, altına bir çizgili kağıt koyar, yeniden yazdırırdı. Çok sinirlenirdim ama ertesi gün okumak için tahtaya kalktığımda yazdığım yazıya güvenir, panoya asılacağını mutlaka bilirdim. Yalan söylediğimizi gözümüzden anlardı, hiç başaramazdık onu kandırmayı. Ergenlik dönemimde arkadaşlarımla dershaneyi asıp adaya kaçardım, ablam delirirdi beni idare etmek için. Eve sessizce girince, annem yüzüme bile bakmazdı. Keşke kızsa bağırsa, küsünce daha kötü diye düşünür, pişman olur bir daha yapmazdım. Babamla baş başa dışarı çıkacakları özel günlerde plan yapardık. Buse ve bana en sevdiğimiz pizzadan söylerlerdi, Barbie’nin Fındıkkıran Balesi filmini izlerdik. Sonunu hep bilirdik ama hiç sıkılmazdık. Kutladığım ilk sevgililer günü elbisemi annemle birlikte seçip almıştım, ilk kez ayrılık acısıyla tanıştığımda, yine annemin dizinde ağlamıştım. İlk kız kavgamda, moralim çok bozuk olduğunda yine onunla konuşup, ona sığınmıştım. İtalya’dan elimle birincilik plaketiyle döndüğümde, otobüs okulun yanındaki virajı geçtiğinde, gözlerim onu aramıştı. En önde, elimde ödülümle, benimle gurur duysun diye heyecanla yerimi almıştım. ‘Yılın Örnek Öğrencisi’ ödülü için adım anons edildiğinde, o kalabalık içinde yine annemi bulmaktı amacım. Üniversiteyi kazandığımı yanına ağlayarak gittiğimde sarılarak söylemiş, gelen ayrılığa rağmen, yine onun omzunda yeni hayatımı karşılamıştım.

Bugün 23 yaşında bir kadın olarak yine canım acıdığına ‘Anne’ diye ağlıyorum. Başardığım her şey, onun onayı varsa tamam oluyor. Mutlu olunca aramak istediğim ilk insan yine o, üzülünce, o üzülmesin diye susup, belli etmemeye çalışmak bile işe yaramıyor, yalan söyleyince hala anlıyor. Şimdi biliyorum ki, evimizdeki düzen, büyürken bizi titreten o disiplin yine bizim içinmiş. Büyüdükçe anne kız ilişkimizi aştığımız arkadaşlık bu hayatta sahip olduğumuz en özel şeymiş. Bire bir aynı tarifi uygulasakta, o yemek annemin eli değmeden, aynı lezzete erişmezmiş.

Benden bir yazı yazmamı istemiştin. İç ısıtan, güzelliklerden, umuttan bahseden. Tüm bunlardan bahsedecek bir şey kaleme alacaksam, bu yalnızca senin için olabilir. Bir yazı içinde sen varsan iç ısıtır, güzelliklere açılır. Çünkü yalnız senin adın, bu hayatta yaşanan en kötü günü umutla aydınlatır. Bugün, bu satırları yazabiliyor oluşumu bile, sana borçluyum. 

Bu gökyüzü senin eserin, anneler günün kutlu olsun annecim.

orum yapılmış

 1. Şenay Ak Reply

  Dünyanın en şanslı annesi olmak dünyanın en güzel duygusu

 2. RichardViorn Reply

  Наша сервисная служба доставки груза основана в интересах простоты потребителей. У нашей международной компании ООО ИСААКИЙ Тихорецк имеется в наличии штат рассыльных а также свой автомобильный порк. Мы готовы совершить доставку продукта для вашей компании в благоприятное время. Для данной цели обязательно закажите эту услугу. В том случае ваш продукт будет доставлен невероятно быстро и точно. Вы можете рассчитывать на своевременное сопровождение, отличное качество печати и индивидуальные решения.
  полиэтиленовые мешки цена

  Специализированная международная компания ЗАО Лачков Сызрань стремится предоставить клиенту, шикарный товар и сервис. Наш большой запас товаров(оберточной бумаги) на складе, быстрый оборот заказов, отменное сопровождение новых клиентов и небольшая стоимость дает возможность купить крафт пакетах с плоскими ручками каждому. Специализированная международная компания делает, импортирует и поставляет весь набор упаковки(вакуумных пакетов ).

 3. Наш знаменитый холдинг безграничным навыком в сфере производства телеинспекция трубопроводов и дополнительно производственных услуг, компания является производителем высококачественных работ для большинства ведущих фирм в стране. Наши сегодняшние квалифицированные услуги по телеинспекция каналов легкодоступны в Клинцы, затем чтобы оказать экономически действенность решения с целью всех разновидностей объектов. Наш специализированный холдинг для вас изготовление, современное строительство, ввода в эксплуатацию и поддержки. Консультационные услуги по моментам монтирования и цены их задач. Мы работаем как в угоду невеликих, так и в угоду крупных объектов, реализуя методы для произвольного фирмы где необходимы оборудование для телеинспекции скважин. Наше специализированное предприятие всегда готова предоставить знающий обслуживающий персонал в целях монтирования телеинспекция трубопроводов цена на предприятие заказчика. Как только лично вы выбираете нашу компании в качестве исполнителя, вы получите организацию с совершенным ассортиментом сервисных услуг.

  телеинспекция канализации

 4. кто получит доплаты к 75 летию победы
  Задайте ваш бесплатный вопрос юристам онлайн
  Данная подборка материалов по вопросам трудового права предназначена как для работников, так и для работодателей.
  типовое положение об архиве
  На ваши вопросы отвечает специалист по трудовым спорам.
  выплаты по безработице на бирже труда в 2020 году в перми
  Споры по трудовому праву относятся к категории наиболее сложных, поскольку:
  трудовые отношения сами по себе служат не только для получения материального дохода, но и для общения между людьми, которое не во всех случаях складывается гладко, что, в свою очередь, приводит к возникновению различных конфликтных ситуаций,

 5. Наша компания исполняет свою работу по реконструкции и очистки водопроводов современным способом гидродинамической очистки на новейшем оборудовании. Использование этого вида обеспечивает возобновление параметров труб к начальному уровню, убавляются расходы электричества на 10%, растет продолжительность эксплуатации трубопровода на двадцать лет до капитального ремонта, увеличиваются промежутки между профилактическим сервисом.
  Наша международная компания выполняет необходимые виды работ, например:
  Монтаж и реконструкция наружных и внутренних систем отопления.

  Как думаете избирают данную специализированную компанию?
  Великий стаж работы – более 100 восстановленных очистных сооружений в России и за её рубежами, присутствие всех без исключения лицензий и разрешений на выполнение строительно-ремонтных и технических процессов, создание и конструирование экологического, безопасного, энергосохраняющего, очень эфективного снаряжения, послегарантийное обслуживание, высокопрофессиональный и серьезный обслуживающий персонал.

  Телеметрия скважин : Восстановление дебита скважин

 6. Приветствую вас! Мы -студия разработки и создания сайтов. Меня зовут Антон, я учредитель компании разработчиков, link builders, профессионалов, линкбилдеров, рерайтеров/копирайтеров, специалистов, маркетологов, копирайтеров, оптимизаторов. Мы – являемся группой высококлассных фрилансеров. С нами Ваш личный портал начнет захватывать лучшие позиции в поисковиках Гуглb и Yandex. Мы предлагаем высококачественную раскрутку онлайн-проектов в поисковых системах! Каждый из нас прошел гигантский высокопрофессиональный путь, нам известно, каким образом грамотно формировать ваш онлайн-проект, продвигать его на 1-ое место, трансформировать интернет-трафик в заказы. Мы вам предоставляем совершенно бесплатное предложение по продвижению ваших личных онлайн-проектов. С нетерпением ждем Вас.

  https://seoturbina.ru

  Dan SeoTurbina
  dan@seoturbina.ru
  Viber\WhatsUp – +79379843145
  Snapchat\Telegram – seoturbina
  Skype: seoturbina https://join.skype.com/invite/bWVFOWtzGyfQ

 7. General contractor New York

  The function of General development manhattan is actually to move to the client the whole location overall, and certainly not such as independently carried out job. Of particular relevance is actually the duty of the overall professional during the big development of apartment buildings of residential kind, commercial complicateds, office establishments.

  custom kitchen cabinets ny;
  Industrial structures.

  Today, the listing of building and construction solutions includes various corporate interior design. An real estate investor as well as a consumer can easily spend a considerable amount of time-solving on all business concerns. A even more sensible option is to leave this role to General development NY.

 8. Sliding Door Repair
  Sliding Glass Door Repair Services in Miami, FL
  Where do you need Sliding Door or Tracks Repair Pros?

  Answer a few questions about your home project.
  Within seconds, get matched with top-rated local pros.
  Compare quotes and choose the best pro for the job.

 9. New search engine. – 1000 000$

  Like it pronounces Forex will be the simultaneous quick of a currency couple of. Test go light and portable flow market folks their ambitions? Too many people are being held back by their own minds.
  1000 000

  The Currency / Foreign exchange market could be the world’s largest and most dynamic store. Nearly $1.8 trillion is traded every day. The word Forex is derived from the words Foreign Substitute.

 10. Bitcoin Makes People Rich And You Can Be The Next

  I finally know what it’s like to live your dream.
  I no longer feel like I’m outside while everyone else is having fun.
  http://btgkimyx.huserinberlin.xyz/31
  The Bitcoin Profit allowed me to retire early and live a lifestyle that the 1% of the richest live.
  http://wzup.belluga.xyz/d7

  Wyzant allows its online tutors to select students according to location. You can also opt for one-on-one tutoring or online. As an online tutor on Wyzant, you can also meet the student if they live in your area. Wyzant allows online tutors to fix their own price.
  Making money from podcasting is not automatic, and even experienced, talented marketers need at least a year to really get things to click. That being said, starting and building a podcast is a great way for you to reach your target audience, provide valuable content, and make money in the process – whether you do it for your own business or help other businesses along the way.
  Here are a few ways you can make some quick cash to stretch out your bank account:
  Test out websites and get paid $3 per test with UserBrain.
  Go through the above companies, check if they are hiring now and start applying.

 11. Now I earn over € 13 261 a day
  I was released two weeks ago.
  With no other options, I thought my life was over.
  http://kulmvdnra.forum-stars.com/45c84e
  Now I earn over € 1,261.42 a day.
  And for the first time and after only 2 months, my account is not overdrawn.
  http://nvoysw.sacure98sd.xyz/72d67d

  You can theoretically buy 1 millionth of a Bitcoin, but most exchanges have minimum buy amounts they enforce themselves. You may need to spend as much as $10 or more depending on the exchange. Buying small amounts of Bitcoin will result in higher fees.
  After trying to survive through endless bullying and taunts, Mona decides to end it all. On one cold winter night, she travels deep into the woods, in the midst of a horrific thunderstorm, hoping that she would perish and the awful pain would fade away from her miserable li. Read more.
  There is also that sort of websites which need investment and mostly interested individuals hesitate and leave this job also but on the other hand, there are some companies which offer different sort of online jobs which offer jobs without investment and students nowadays are with great interest availing this opportunity in order to manage their own expenses.
  7. Yahoo Answers for Keywords Around Huge, Everyday Pain Points.
  At least 10 affiliate marketers earn over UGX 1 million from Jumia every month.

 12. Unleash the power of cryptocurrency and earn. You $ 15 000 in 24 hours
  I’ve only been a member of Bitcoin Profit for 47 days.
  But my life has already changed!
  http://zymtbs.cashmovie.xyz/30bd85032
  Not only did I make my first € 100K, I also met some of the most incredible people.
  http://lmdqibxw.o0lf31xmet.xyz/a362a4

  Many affiliate networks exist to connect merchants with affiliate site publishers who can help sell their goods. Companies such as:
  34. Open a Clothing Design Business to Make Money from Home.
  The first question that comes to mind when talking about the best survey sites is this: Can you really make money doing surveys?
  Locally we already have many success stories of branded e-commerce sites making 6 to 7-figure sales a year. Fitgear, a local activewear company, has even managed to make over 1,000 product sales in less than 30 minutes.
  1. Make more money doing what you do already.

 13. Donaldsyday Reply

  Earning method from $ 15 000 a day
  After only 30 days, I still have to pinch myself to make sure I’m not dreaming.
  I earned tens of thousands of dollars every month in my own cozy four walls.
  Profits grow and grow and grow!
  http://gatytezuf.yruieuk.xyz/c609869
  It only takes a few minutes
  With just a few clicks, you can generate $ 15,000 every day for the rest of your life
  http://xvlehni.dfsf.site/f7ee95ef

  An improved Google rating automatically brings in a better scope of making money online.
  While chess is not often played for money, it is still the dream of many chess players to live from it. Sadly the facts are that only the very top of the chess elite can live from chess by just playing. The top 100 players in the world can easily support themselves from chess. But don’t give up, there are plenty of ways to make money from chess.
  When you think about Stephen King, you automatically know which niche he has filled. If you’re looking for a horror novel, you might be inclined to specifically seek out one of King’s books. If you wanted to read a historical romance, you would probably do a double-take if you saw his name alongside a depiction of a Fabio-esque gentleman and a swooning maiden wearing hoop skirts.
  Sell almost any products, in any niche.
  Let’s move on to the other more profitable ways to make a living from the comfort of your home.

 14. Williamgah Reply

  Passive income up to 10 000 EUR per day
  Thanks to the CryptoCode I was finally able to pay off all my debts!
  I’m now going to quit my job forever and the lifestyle of a millionaire I’ve always dreamed of!
  http://jthngxbsr.aalugpi99r.xyz/d64
  There is no limit to the profits that can be generated by the crypto code system
  http://apinwf.cashmovie.xyz/4f4dc
  Now my income is up to 10,000 euros a day

  So what do you have to do to get in on this action? It’s simple. Just register for a free account at Ebates or one of the other cash back sites. You’ll earn a $5 bonus just for creating an account. Then each time you shop online go to the Ebates page first, and then click on the link to the online retailer you plan to shop at. The site will direct you there and automatically apply the cash back to your account once you make the purchase. Then just sit back and wait for your check to come in the mail… it’s so easy!
  In some countries, business people use the term “business proposal” synonymously with “business plan.” However, in the United States the term “business proposal” simply means a business offer. Most “business proposals” are offers to buy a product or service, partner with a firm, work for a company, etc. In the US, the term “business proposal” rarely relates specially to an offer to invest money in a business. Rather, the term “business plan” is used for the document seeking others to invest money in a business.
  If you’re truly wanting to build a business, how can you possibly do that if Udemy owns all your customers? They own the customer. They own the list. They set the rules.
  For each review, you can earn anywhere from $5 to $60.
  Over at Amazon, you can make money online working on HITS (Human Intelligence Tasks). A few of the tasks that I saw listed were, transcribing information from a business card to a form, payout $0.02. Another task was to transcribe a voicemail from audio to text (audio length three hours), payout $76.19. After you complete the task and the requester approves your work, and the money is deposited into your Amazon account.

 15. Pоwеrful high authоrity redirесt dofollow seo link building: http://vprd.me/Tz62Z Reply

  Redirect dofollow backlinks are one of the most powerful SEO backlinks for ranking websites at top positions in any search engine.

  Rank any high competition keyword or new website with Powerful Redirect Dofollow Backlinks!

  Redirect dofollow links is the most powerful technique for increasing site authority and traffic in 2020. Using this technique i will create dofollow seo backlinks.

  MORE DETAILS ABOUT MY SERVICE http://xsle.net/powerfulbacklinks541289

  My Service:

  Redirect powerful dofollow backlinks, more 1000 links:

  100+ powerful dofollow redirect links with images.google, maps.google, google, plus.google.com, DA 52-89 PA 32-43
  2 .edu powerful dofollow redirect links with high DA PA
  2 .gov powerful dofollow redirect links with high DA PA
  900+ others powerful dofollow redirect links with high DA PA

  TO LEARN MORE https://jtbtigers.com/powerfullinkbuilding219523

  Fast ranking results (3-5 weeks)

  Building high Authority in Search Engines

  100% SEO friendly

  On time delivery

  Penguin, Panda safe

  NOTE: I provide backlinks for all kind of websites, blogs, ecommerce stores, YouTube, Pinterest and others social networks

  MORE DETAILS ABOUT MY SERVICE https://jtbtigers.com/powerfulbacklinks635955

 16. РOWЕRFUL LINКВUILDING FОR YOUR SIТE: https://coupemoi.la/Y4ZHe Reply

  Redirect dofollow backlinks are one of the most powerful SEO backlinks for ranking websites at top positions in any search engine.

  Rank any high competition keyword or new website with Powerful Redirect Dofollow Backlinks!

  Redirect dofollow links is the most powerful technique for increasing site authority and traffic in 2020. Using this technique i will create dofollow seo backlinks.

  MORE DETAILS ABOUT MY SERVICE http://s.amgg.net/s6a3

  My Service:

  Redirect powerful dofollow backlinks, more 1000 links:

  100+ powerful dofollow redirect links with images.google, maps.google, google, plus.google.com, DA 52-89 PA 32-43
  2 .edu powerful dofollow redirect links with high DA PA
  2 .gov powerful dofollow redirect links with high DA PA
  900+ others powerful dofollow redirect links with high DA PA

  TO LEARN MORE http://alsi.ga/powerfullinkbuilding48716

  Fast ranking results (3-5 weeks)

  Building high Authority in Search Engines

  100% SEO friendly

  On time delivery

  Penguin, Panda safe

  NOTE: I provide backlinks for all kind of websites, blogs, ecommerce stores, YouTube, Pinterest and others social networks

  MORE DETAILS ABOUT MY SERVICE http://osp.su/7604f83

Yorum Yazın

Navigate
%d blogcu bunu beğendi: