Duysun Tüm Ahali: Serdar Fehimoğlu #Anlat’tı!

11 sene boyunca hayatımın her anında, kelimelerimle bu gökyüzünde seslendim size. Yazmanın benim için ne kadar büyük bir tutku olduğunu biliyorsunuz hepiniz. Bir aile gibiyiz artık, günden güne büyüyen. Kendi içimizde hissettiklerimizi kelimelerle ifade edebilen. Ancak bizim aramızdaki bu iletişimi kelimelere gerek duymadan, sadece müzikle kurabilenler de var. Onlardan biriyle tanışın diye bu yazı.

Yazar Notu: Müzik, ruhun gıdası. Olmazsa, nefes alamayız. Olmazsa duygularımızı ifade etmek için yazılar yeterli olmaz. Serdar’ın sesi, benim hayatımda çok üzün süredir ruhumu besleyen bir kaynak. Ben yazabiliyorum, o söyleyebiliyor. Arkadaşlığımızın temelinde bu var. İkimiz de kendimizi farklı yollarla ama aynı duygularla ifade etmenin bir yolunu bulduk. Ve bu yolculukta birbirimize eşlik etmeye devam ediyoruz. Ben onu yakından, olduğu şekilde tanıyorum. Aşağıda yer alan soruların cevaplarını da çok iyi biliyorum. Siz de tanıyın diye, Anlat’ın 1 Milyon olması şerefine, ondan kendini bu gökyüzünün altında anlatmasını rica ettim. O da kabul etti. Şimdi benimle vedalaşma vaktiniz, bundan sonrası Serdar Fehimoğlu‘nun kaleminden.

Bize biraz kendini #anlat 🙂 Yakın çevrenin tanıdığı bir Serdar var ama bunun ötesinde her şarkıda biraz daha fazla tanınmaya başlayan Serdar Fehimoğlu var. İkisini de tanımlamaya kalksan neler söylerdin?

Kendimi çok sabırlı ve kararlı bir insan olarak tanımlayabilirim herhalde. Başarıya giden yolda adımlarımı her zaman sağlam atmaya çalışıyorum. Hırslıyım. Yakın çevreme sorsanız onlar beni çok eğlenceli ve samimi olarak anlatacaktır. Hayatımda yeri olan herkes için bu böyle. Ama söz konusu müzik ve kariyer olduğunda daha mesafeli olmaya özen gösteriyorum. Sonuçta bu benim işim. Profesyonel davranmam gerekiyor. Beni tanımayan insanlar genellikle ön yargılı yaklaşıyor. Bu sanırım benim dışarıya karşı olan ciddi duruşumdan kaynaklı bir durum. İş ve özel hayatımı birbirinden ayırmaya, sahneye özelimi taşımamaya çalışıyorum. Ama sahnemde her zaman samimiyimdir. Sanırım bunu en iyi şöyle açıklayabilirim; Sahneye çıkana kadar herkesin tanıdığı Serdar’ım, mikrofonu elime aldıktan sonra ise  şarkılarımla tanınan Serdar Fehimoğlu’yum. Aslında ikisi de aynı kişi, sadece biri diğerinden daha özel.

Tamamen müziği seçtim dediğin o dönemi nasıl anlatırsın? Müzik hep vardı ama artık tek yönüm bu demeye ne zaman başladın?

Çocukluğumdan beri şarkı söylüyorum. Bu benim için tanımlaması güç bir tutku. İlk başlarda sesime çok güvensem de biraz utanıyordum. O zamanlar bilinçli değildim çünkü, çocukluk işte. Bu bir yetenek ama ne kadar değerli bir hazineye sahip olduğunu büyüdükçe anlıyor insan. Ortaokul zamanında futbol oynamaya başladım. Açıkçası o zamanlar her erkek gibi hayatımda önemli bir yere sahipti. Hatta futbolcu olacağımı düşünüyordum. Bir yandan şarkılar söylemeye de devam ediyordum. Lise dönemimde futbolu bıraktım ve müzikle baş başa kaldım. Gitar çalmayı da kendi çabamla lise dönemimde öğrendim. Gittikçe artan bir istekti müzik benim için. Lisenin son yıllarında sahne almaya başladım. Artık müzik benim için her şey olmuştu. Bunu kariyer olarak seçmem sanırım sahneye çıkmamla birlikte oldu. Ve o zamandan beri kendimi geliştirerek daha profesyonel olmaya çalışıyorum. Müzik benim için insanlarla iletişim kurmanın bir yolu. Onlara sesimle ulaşıyorum ve bunu çok seviyorum.

O Ses Türkiye serüveninden bahsedelim, katıldığın için pişman mısın?

O Ses Türkiye yarışmasına katıldığımda henüz 19 yaşındaydım. 2. Tura kadar devam ettim. Aslında orası bir realite şov, böyle bakmak gerekiyor oraya. Eğlenmek ve kendi sesimin etkisini gözlemleyebilmek için katılmıştım. Amacıma da ulaştım. Hayatıma farklı insanlar kattı, yarışmanın bana en önemli getirisi bu oldu diyebilirim. Katıldığım için pişman değilim. Çünkü katılmayı ben istemiştim. Hala 19 yaşındaki kararımın doğru olduğunu düşünüyorum. İnsanlar benim adımı ilk kez bu yarışma ile duydu. Kariyerimde, bilinirliğim açısından değerli bir yere sahip.

‘Melekler Gibi’ ile piyasaya çıkmak sence doğru bir adım mıydı? Bu şarkının hikayesi nedir?

İlk şarkım, hatta ilk göz ağrım olduğu için hikayesi oldukça uzun. Ama özetlemem gerekirse ‘Melekler Gibi’ bir şanstı benim için. Kendi içinde bile hikayesi olan bir şarkıydı. O dönem ilk şarkım için bir arayıştaydım. Özel, anlamlı ve içime sinen bir parça olmalıydı. Epey bir araştırdık, çeşitli şarkılar geldi önüme ama tam anlamıyla istediğim ruhu yansıtabilmesi çok önemliydi. Menajerim buldu ‘Melekler Gibi’ yi. İlk kez ondan dinledim. Sahil kenarında gitarla bana şarkıyı ilk çaldığında çok etkilendim. Sesinden değil, bizzat şarkının sözlerinden. Sevgili Ahmet Kaşut bu şarkıyı eşi için yazmış ve bana hediye etti. Benim için çok kıymetli bir şarkı o yüzden, ilk şarkım olduğu için bende yeri her zaman ayrı olacak. Şarkının hikayesi ayrı, benim onu bulmamın hikayesi ayrı.

Anlat’ın hikayesi nasıl oldu? Şarkıyı ilk dinlediğin zaman hissettiğin şey neydi? Doğru şarkının bu olduğuna inandın mı?

Melekler Gibi çıktıktan sonra hemen ikinci şarkı için bir arayışa girdim. Bu kez daha heyecanlı ve daha istekliydim. İlk adım her zaman daha zor atılıyor çünkü. Piyasaya giriş yaptıktan sonra kendi müziğimi yansıtmaya başlamanın zamanı gelmişti. Bu yüzden özel bir şarkı istedim. Çok seçeneğimiz vardı ama tam olarak içime sinen bir şarkı bulmak istiyordum. Anlat‘ı ilk duyduğumda yolculuk yapıyordum. Sevgili Enes Yıldırım bana şarkının demosunu yolladı. Dinler dinlemez gülmeye başladım çünkü çok hoşuma gitti. ‘İşte bu!’ dedim. Doğru şarkıyı bulmanın keyfi başka. Arabadaki arkadaşlarım şaşırdılar tepkime, hemen çalışmaya başladık. Özel olduğunu düşünüyorum, Anlat bir başka benim için. Bence şarkıyı farklı kılan bu oldu. Emeğimizi ve heyecanımızı şarkının ruhuna çok güzel yansıttık.

Yeni bir şarkı yayınlama süreci epey uzun ve meşakkatli. O süreçte neler hissettin?

Sabırlı bir insanım ama şarkıyı bekleme süreci çok zordu. Heyecanlı ve sabırsızdım. Zaman geçmek bilmedi diyebilirim. Çok severek ve çok hissederek söyledim ben Anlat‘ı. Bu yüzden hemen çıksın istedim. İnsanların dinledikleri zaman hissettikleri şeyleri görmeyi dört gözle bekledim.

Anlat 1 milyon izlenmeyi geçti. İlk hislerin nelerdi?

1 milyonu gördüğümde mutluluktan havalara uçtum. Bir basamak, ulaşmayı dilediğim bir hedefti çünkü bu. Şarkının bana hissettirdiği duyguları başkalarına hissettirmesi ve bunu görebilmek benim için inanılmaz bir duyguydu. Doğru bir iş yaptık. Doğru insanlarla çalıştık. 1 milyona giden kapıyı aralayan bu oldu bence. Umarım daha fazla insana bu duyguyu hissettirebilirim.

Melekler Gibi’nin Anlat kadar dinlenmemesinin bir nedeni var mı sence? İki şarkın arasındaki farkı nasıl tanımlarsın? Melekler Gibi’de olmayıp Anlat’ta olan şey neydi?

Bence bunun sebebi Anlat’ın daha piyasaya hitap eden bir parça olmasından kaynaklı. Benim için hala ikisi de çok güzel şarkılar. Ama Anlat bir miktar daha dinleyicilere hitap etti. Bu yüzden de daha çok dinlendi. Ama ben Melekler Gibi‘nin de zamanla daha fazla dinleyiciye ulaşacağını düşünüyorum. Çünkü Anlat dinlendikçe, ben tanındıkça o da keşfediliyor. Hak ettiği yere zamanla ulaşacaktır.

Peki biraz magazin 🙂 Julia işin içine nasıl dahil oldu? Klipte yakın sahneler ve bir de şarkının bir kısmında onunla bir düet var. Yorumlarda bir çok insan ilişkiniz olup olmadığını merak etti. Sadece bir iş miydi?

Julia tatil için Türkiye’ye gelmişti ve biz sosyal medyada tanıştık. Görüşmeye başladık ve ben klipte oynamak isteyip istemeyeceğini sordum. O da seve seve kabul etti. O zaman sesinin güzel olduğunu bilmiyordum. Biz sadece klip çekimini organize ediyorduk. O da kendi ülkesinde şarkıcıymış. Aslında biraz şans oldu diyebilirim. Sesini canlı dinledikten sonra ona Anlat için düet teklif ettim. Kabul etti ve bu şarkıyı birlikte söyledik. Şarkıya sesiyle farklılık kattığını düşünüyorum. Sanıldığı gibi sevgili değiliz, sadece işbirliği yapan iki arkadaşız.

Müzik için en büyük desteğin neydi? İlhamını neye borçlusun?

İlk olarak en büyük desteği ailemden aldım. Her zaman arkamda durdular. Arkadaşlarım ve takipçilerimin de desteği büyük. Ama en çok sahne aldığım mekanlardaki insanların güzel tepkileri ve alkışları ilham verdi diyebilirim. Duaları, inançları ve yüreklendirmeleri sayesinde bugün bu yerdeyim.

Bir sonraki şarkı için aklında bir şeyler oluşmaya başladı mı?

Elbette. Her zaman çalışmaya ve üretmeye devam ediyorum. Bu uzun süren bir süreç ve sabır istiyor. Her şarkıya özen göstermelisin. Şarkı çıkartmaya devam edeceğim. Hep daha iyisi için çalışıyorum ve çabalıyorum. Çok güzel şarkılar var şu an elimde. Onları dinleyicilerime kavuşturmak için gün sayıyorum.

Sosyal Medyadan gelen sorulardan biri; Hayalindeki kadını nasıl tanımlarsın?

Her erkeğin kafasında hayal ettiği bir kadın vardır. Benim de var 🙂 Sanatıma, işime saygı gösterecek ve beni her zaman destekleyecek bir kadın hayal ediyorum yanımda. Bu soruya dış görünüş özellikleri sayamam çünkü önem vermiyorum. Öyle bir takıntım yok. Beni anlayan ve müziğime katkı sağlayan birini istiyorum. Hayallerimi paylaşabileceğim birini. Söylediğim şarkıları daha anlamlı kılacak birini.

Senin için öncelik kariyer mi, yoksa müziğini yansıtmak için aşka ihtiyaç duyan bir adam mısın?

Aşk bir ihtiyaç değil bence, bir şans. Bulduğunda kıymetini bilmen gerekiyor. Ben zaten müziğe aşık bir adamım ama kariyer basamaklarını birlikte çıkabileceğim bir kadına aşık olursam neden olmasın 🙂

Geleceğe dair hedeflerin neler? Gözünü kapattığında kendini nerede hayal ediyorsun? Müzik dışında hayaller de var mı geleceğinde?

Gelecekte çok büyük konserler vermek istiyorum. Benim şarkılarımı ezbere söyleyen binlerce insan hayal ediyorum. İşte ben o zaman tamam diyebileceğim, istediğim yerde olduğumu öyle hissedeceğim. Başarı benim için budur.

Kendi şarkını yazmayı düşünüyor musun?

Evet düşünüyorum ama yazmak gerçekten zor ve yetenek isteyen bir şey. Yani şarkı söylemek gibi değil. Müzik konusunda yetenekliyim. Ama iş yazmak olduğunda zorlanıyorum. Çok istiyorum şarkı yazmayı, umarım bir gün kendi kalemimden çıkan bir şarkıyı dinleyicilerimle buluşturabilirim.

Birçok insan müzik yolculuğunda seni destekliyor. Onlara buradan söylemek istediği bir şey var mı?

Onlara sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. En büyük desteğim onlar. Ben hissettikçe onlara da hissettirmeye devam edeceğim. Daha samimi ve daha yeni şarkılarda tekrardan kavuşacağız. Beni dinlemekten hiç bıkmasınlar çünkü ben onlar için söylemekten hiç sıkılmayacağım. Sizleri çok seviyorum.

Son olarak benim okuyucularım için bir mesaj istiyorum. Onlara ne söylemek istersin?

Sevgili Ece, öncelikle sana teşekkür ederim. Bu röportaj ve bu yolculuktaki tüm desteğin için. Soruların muazzamdı ve çok keyif aldım cevaplarken. Umarım sen ve okuyucuların da aynı duyguları hissedebilirsiniz. Biliyorsun, ne yazarsan yaz her zaman okuyorum. Bunu bu röportajı veren insan olarak değil her zaman yanında olan biri olarak söylüyorum. Yazabilmek çok kıymetli bir şey. Ve bu yetenek senin kaleminde var. Son olarak Zira Burası Benim Gökyüzüm okuyucularına bir mesaj vermek istiyorum 🙂 Ece’yi okumaya ve desteklemeye devam edin. Çünkü o gerçek duygularıyla, hayatından kesitleri harmanlayıp buraya aktarıyor. Benim için buranın bir parçası olabilmek çok değerli. O yüzden teşekkür ederim. Beni destekleyen, dinleyen ve blogu okuyan herkese selam olsun. Sizleri çok seviyorum müzik ile kalın ❤️

Yorum Yazın

Navigate
%d blogcu bunu beğendi: